Lábon lőtte magát a Tisza Párt: a közgazdász szerint a saját csapdájukban vergődnek Brüsszelben

„A kutatás azt sugallja, hogy a Tisza Párt nem tanult mások hibáiból” – fogalmazott Sebestyén Géza.

Az ukránok szerint van megoldás a magyar vétó kikerülésére.
Az Eurointegration.com.ua oldal arról közölt cikket, milyen megoldásokkal próbálja Ukrajna a szövetségeseivel elindítani a konkrét európai uniós csatlakozási tárgyalásokat.
Már megkezdődtek az úgynevezett „B terv” végrehajtásának előkészítő lépései, amelyek Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak megkezdését célozzák a magyar vétó megkerülésével. A portál szerint
Ukrajna számos alkalommal megsértette az EU szokásos csatlakozási eljárását – a lengyel EU-elnökség beleegyezésével.
Május 14-én Ukrajna kormánya három kulcsfontosságú „útitervet” hagyott jóvá – a jogállamiságról, a közigazgatás reformjáról és a demokratikus intézmények működéséről. Olha Stefanisina, az európai integrációért felelős miniszterelnök-helyettes ekkor azt mondta, hogy Ukrajna „befejezte a belső eljárásokat az EU-val folytatott tárgyalások első fejezetének megnyitásához”.
Az első két dokumentum a csatlakozási tárgyalások megkezdésének kritériuma az Európai Unió által tavaly jóváhagyott keretrendszer szerint.
Az EU hivatalos szabályai szerint azonban Ukrajnának nem önállóan kell jóváhagynia ezeket a dokumentumokat. Ehhez Kijevnek előbb írásbeli meghívást kell kapnia az Európai Unió Tanácsától, vagyis az uniós államok vezetőinek grémiumától, amely világosan meghatározott kritériumokat tartalmazott – ez az eljárás minden jelöltre vonatkozik. Magyarország azonban már hónapok óta blokkolja ezt a döntést.
„Kijev tehát egyetértett Brüsszellel: mivel nem tudjuk leküzdeni a magyar vétót, úgy teszünk, mintha nem is létezne”
– állítják források.
Moldova május 14-én hasonló döntéseket hozott – bár hivatalos meghívást az Európai Tanácstól még nem kapott, de Ukrajnával ellentétben Moldovát nem blokkolja Magyarország.
Fontos tény, hogy Lengyelország, amely jelenleg az EU elnökségét tölti be, támogatta ezt a lépést. Ugyanezen a napon Adam Schlapka lengyel EU-ügyi miniszter Kijevbe érkezett, és megerősítette, hogy „Ukrajna technikailag készen áll a tárgyalások első fejezetének megnyitására”, és az egyetlen akadály a magyar vétó.
Május 15-én az ukrán külügyminisztérium benyújtotta Brüsszelnek és Varsónak a jóváhagyott ütemterveket, valamint egy további 48 oldalas tervet a nemzeti kisebbségek védelmére – a Magyarország által korábban kért dokumentációt. Ez volt a következő eltérés az európai eljárásoktól.
Ez a folyamat még számos olyan szakaszon mehet keresztül, amelyeket Orbán Viktor nem tud majd megakadályozni,
mert tiltakozásait egyszerűen nem veszik figyelembe – írja az ukrán lap.
A portál szerint Brüsszel egy forgatókönyvet dolgoz ki Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló „párhuzamos tárgyalások” lefolytatására, Magyarország megkerülésével – a megvalósítás első lépései már megtörténtek, bár ezt hivatalosan nem kívánják bejelenteni.
Fotó: AFP